DİYALİZ PROGRAMI

Bölüm Başkanının Mesajı

Sevgili gençler,

Bir ülkenin gelişimi, eğitimli insan gücüne bağlıdır ve bu ancak iyi planlanmış bir eğitimle mümkün olabilir. Günümüzde hızla değişen rekabet koşulları, nitelikli iş gücüne olan gereksinimi her geçen gün artırmaktadır. Meslek Yüksekokulumuz kapsamında açılmış olan Diyaliz Bölümü,  2 yıllık ön lisans programı olarak öğrencilerimizi iş hayatına hazırlamaktadır. Programının temel konusu çeşitli nedenlere bağlı olarak böbrek yetmezliği yaşayan diyaliz hastaları ve bu hastaların tedavisinde kullanılan diyalizdir. Diyaliz Bölümü, müfredatında öğrencilerimize  hemodiyaliz, periton diyaliz ve böbrek nakli konusunda teorik ve laboratuvarda uygulamalı eğitimler verilmekte ve “Diyaliz teknikeri” unvanı ile mezun olmaları sağlanmaktadır.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl kronik böbrek yetmezliği tanısı konulan hasta sayısında önemli oranda artış yaşanmaktadır. Diyaliz bu hastaların yaşamlarında hayati önem taşımaktadır. Hastaların yaşam kalitesini arttıran diyaliz işleminin profesyonel sağlık teknikerleri tarafından yapılması gerekliliği, diyaliz yapılan merkezin sayısındaki artış Diyaliz Bölümü mezunu, nitelikli teknikerlere olan ihtiyacı da arttırmaktadır. Özel ve kamu kurumlarına bağlı hastanelerin diyaliz ünitelerinde, diyaliz merkezlerinde iş imkanına sahip olan Diyaliz Bölümü  mezunlarımız Dikey Geçiş Sınavı’nda başarılı oldukları takdirde Sağlık Eğitimi, Sağlık Memurluğu, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri lisans programlarına dikey geçiş yapabilme hakkına sahip olmaktadır.
Uluslararasılaşma hedefimize uygun olarak profesyonel ve tecrübeli akademik kadromuz ile hazırlanan, öğrencilere ileri teknolojik imkanların sunulduğu Diyaliz Bölümü’nde amacımız; etik değerleri olan, insan sağlığını her şeyin önünde tutan, hoşgörülü, stresli çalışma şartlarına dayanıklı, dikkatli, insan ilişkileri güçlü diyaliz teknikerleri yetiştirmektedir.

Meslek sahibi nitelikli genç nesiller yetiştirdiğimiz meslek yüksek okulumuzda sizleri de aramızda görmekten mutluluk duyarız.

 

Öğr. Gör. Dr. Leyla DELİBAŞ

Diyaliz Program Başkanı